Life style

Czy lubisz siebie?

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy lubisz siebie?

Nie od dziś wiadomo, że samoakceptacja stanowi silną podstawę do rozwoju  i szczęścia. Przypomnij sobie swoją ostatnią porażkę, czy byłeś w stanie zaakceptować swój błąd? Czy może zacząłeś myśleć, że jesteś do niczego i czułeś wstyd przed samym sobą? Niestety bardzo często spotykamy się z tym, że stawiamy opinie innych ludzi nad swoją własną. Czy lepiej wyglądam w krótkich czy długich włosach? Jak będę ostatni to już nigdy nie wystartuje w zawodach? A jak powiem coś źle, ktoś mnie wyśmieje na forum publicznym? Z jednej strony chcemy być sobą, chcemy być autentyczni, a z drugiej strony dopasowujemy się do wymagań innych ludzi. Czy na prawdę jest to konieczne? Czy chcemy być postrzegani przez pryzmat wymagań innych ludzi? Czy chcemy spędzać z nimi czas? Życie mamy tylko jedno. Zastanów się, czy warto przebywać w gronie osób, przy których ciągle musimy się kontrolować. Powinieneś żyć swoim życiem i kreować je tak, jak chcesz. Oczywiście, warto mieć przy sobie osoby, które w razie potrzeby Nas wspomogą i orzeźwią. Szczególnie powinni być to ludzie, przy których czujemy się dobrze, nie musimy się kontrolować i możemy być po prostu sobą. 

Bardzo często akceptacja postrzegana jest jako dążenie do idealizmu. W dzisiejszym świecie wszyscy chcą mieć świetną figurę, zdrowo się odżywiać i do tego mieć interesującą osobowość. Niestety ideały nie istnieją. Swoją drogą, życie z Nimi było by bardzo nudne  i schematyczne. Każdy cel, który obieramy w swoim życiu powinien być postrzegany jako dążenie do sukcesu. Często myślimy o tym, że jeśli coś zmienimy np. przestaniemy palić papierosy, schudniemy kilka kilogramów wówczas będziemy mogli się zaakceptować. Niestety to złe myślenie, ponieważ samoakceptacja jest podstawą dążenia do sukcesu.  To właśnie wtedy gdy zaakceptujemy fakt, że jesteśmy aktywnymi palaczami lub mamy  za dużo kilogramów to będzie nasz pierwszy krok do zmiany. Proponuje Ci wypisać na kartce wszystko to, co Ci się w sobie nie podoba, przemyśl to. Może są tam kwestie, których nie chcesz zmieniać i nie czujesz się z nimi źle, ale presja innych osób sprawia że myślisz o sobie bardzo źle. Zaakceptuj każdą swoją wadę i zaletę, a kolejnym krokiem będzie Twój rozwój. Musisz wiedzieć, że dzięki samoakceptacji rozwijasz się efektywniej i szybciej. Takie osoby nie patrzą na innych i nie czują się „nieudacznikami losu”. Staraj się coś zmienić. Przykładowo każdy biegacz wie, że jeśli zaakceptuje swoją słabość jaką jest np. gorszy czas w półmaratonie będzie starał się tak trenować, żeby być lepszym i poprawić swój czas podczas kolejnych zawodów. To sprawia, że taka osoba mająca cel i własną akceptacje przyjemniej i efektywniej dąży do celu bo czuje i ma pewność, że to ma dla niej wielki sens.

Zapamiętaj, że opinia innych ludzi nie jest wcale tak ważna. Najważniejsze, żebyśmy polubili siebie, takimi jakimi jesteśmy. Każdy popełnia błędy aby czegoś się z nich nauczyć.

Żyj w zgodzie i bądź szczęśliwy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *