Podróże

Czas na Tatry! Czas na Kasprowy!

Cześć!

Dziś pora relacje z zeszłorocznego, czerwcowego wypadu w Tatry!

Tym razem jest to trasa: Kuźnice -> Myślenickie Turnie -> Kasprowy Wierch -> Przełęcz Kondracka -> Hala Kondratowa -> Schronisko na Hali Kondratowej -> Kuźnice

Jak pisałam wcześniej do Tatrzańskiego Parku Narodowego należy kupić bilet (najlepiej online) koszt 6 zł od osoby.

Samochód zostawiliśmy na parkingu prywatnym w Kuźnicach, koszt 25 zł za cały dzień. Przygodę zaczęliśmy spod Kuźnic, szlakiem zielonym w kierunku Myślenickich Turni kierując się na Kasprowy Wierch (1987 m.) Droga jest długa i trochę męcząca. Warto wyjść wcześnie rano 🙂⛰ Pogoda nam sprzyjała, świeciło słoneczko.

Niestety docierając na szczyt Kasprowego zmieniła się diametralnie (jak to w górach), widoki całkowicie zniknęły. Zrobiliśmy przerwę na jedzonko i ruszyliśmy dalej szlakiem czerwonym przez Przełęcz Kondracką. Wiał niesamowity wiatr, czasami było przeraźliwie cicho, szczególnie gdy przez dwie godziny nie spotkaliśmy na trasie nikogo. Były momenty gdy pogoda zrobiła się piękna, potem szybko się zmieniała. Takie są góry i trzeba wziąć na to poprawkę, a zatem i być dobrze przygotowanym. Zawsze więc mam ze sobą plecak i kilka przydatnych rzeczy, ale o tym opowiem wam w kolejnym “górskim” poście.

Ogółem planowaliśmy iść na Kopę Kondracką i z niej zejść na Hale, ale niestety pogoda zrobiła nam psikusa i musieliśmy wracać jak najszybciej niżej. Nie wiedzieliśmy czy spotka nas burza, a woleliśmy nie ryzykować. Nie zawsze na takich wysokościach jest zasięg. Warto mieć ze sobą mapę.

Tak więc na przełęczy ruszyliśmy w stronę Hali Kondratowej, a droga była dość długa. Na zdjęciach widać taki poskręcany szlak w dół, zawsze wydawało mi się, że schronisko już blisko, a tu ciągle się szło i szło. Na miejscu zjedliśmy jak zawsze po pysznej zupce pomidorowej i ruszyliśmy w stronę Kuźnic.

Trasa jest na ok. 5-6 h chodzenia, dystans ok. 21-23 km.

Postanowiliśmy, że następnym razem pójdziemy na Kopę i zejdziemy z niej na Giewont 🙂 Taki nasz kolejny cel.

Dodatkowo można zaliczyć ⛰ Nosal (szczyt reglowy w Tatrach Zachodnich nad Kuźnicami, między Doliną Bystrej a Doliną Olczyską) z Kuźnic. Nam się udało zaliczyć go przypadkowo, bo pomyliłam szlaki.

Droga na Nosal i z powrotem ma ok. 4,5 km długości i zajmuje maksymalnie 1,5h. Dobra nawet dla dzieciaków!

Trasę jak zawsze tworzę na portalu Mapy turystyczne

A jeśli chodzi o zapis trasy, PRZED WYPRAWĄ i PO korzystam z planerów i notesów Pani Swojego Czasu .

Polecam wam bardzo i zapraszam do oglądania fotorelacji!

Ps. Będzie mi miło, jeśli zostawicie po sobie jakiś ślad! 🔅

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *